اتصالات فلزی

اتصالات فلزی برای برقرای اتصال بین لوله های فلزی و سایر اقلام پایپینگی از جمله فلنج های جوشی ، شیرآلات چدنی ، شیرآلات برنجی ،لرزه گیرهای لاستیکی ، لرزه گیرهای آکاردئونی و ... مورد استفاده قرار می گیرد . اتصالات فلزی با توجه به نوع آرایش لبه های آن برای اتصال و آلیاژ ساخته شده به چند دسته کلی تقسیم می شوند :

1- اتصالات مانیسمان : این نوع از اتصالات فلزی به صورت جوشی متصل می شوند و به همراه لوله های مانیسمان و درزدار مورد استفاده قرار میگیرد ،همچنین آلیاژ آنها طبق استاندارد ASTM A234 WPB  و استاندراد ابعادی آن طبق ASME B16.9 می باشد که در فرآیند ساخت آن ها از هیچ گونه درز جوشی استفاده نمی شود . اتصالات مانیسمان مناسب برای سیستم های دما و فشار بالا می باشد . اتصالات مانیسمان در ضخامت های متفاوت از جمله اتصالات مانیسمان رده 40،SGPوSTD در سایت پایپ کالا موجود می باشد .

2- اتصالات سیاه درزدار : همانند اتصالات مانیسمان ، این نوع از اتصالات فلزی به صورت جوشی به کار می رود و تفاوت آن با اتصالات مانیسمان در فرآیند ساخت آن ها می باشد . این اتصالات با استفاده از روش قالب و با درز جوش در بدنه آن ها ساخته می شود که حد تحمل فشار و دمای پایین تری نسبت به اتصالات مانیسمان دارند .

توجه شود که لیست قیمت اتصالات درزدار نسبت به اتصالات مانیسمان پایین تر می باشد . 

3- اتصالات دنده ای گالوانیزه : این نوع از اتصالات به صورت رزوه ای بوده و اتصال آن با لوله های گالوانیزه می باشد ، سطح این اتصالات به صورت گالوانیزه بوده و مناسب برای مناطقی می باشد که رطوبت زیادی دارند و احتمال زنگ زدگی و خوردگی آن بالا می باشد هست . اتصالات گالوانیزه با برندهای توپی برزیل ، مک چین و جورج فیشر در سایت پایپ کالا موجود می باشد .

4- اتصالات فشار قوی : این نوع از اتصالات فلزی دارای دو نوع دنده ای و ساکت ولد می باشند . نوع دنده ای آن نسبت به اتصالات دنده ای گالوانیزه فشار و دمای بسیار بالاتری را تحمل می کند . آلیاژ ساخت این اتصالات فلزی طبق استاندارد ASTM A105  و استاندارد ابعادی آن ها طبق ASME B16.11 می باشد .

اتصالات فلزی در صنایع نفت و گاز و تاسیسات ساختمان کاربرد گسترده ای دارند و جهت اتصال لوله ها و شیرآلات به یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرد. اتصالات فلزی مطابق با فشار کاری سیستم و نوع لوله و شیرآلات به کار برده می شود. مهمترین اتصالات فلزی عبارتند از: اتصالات سیاه بدون درز(مانیسمان)، اتصالات سیاه درزدار، اتصالات دنده ای گالوانیزه، اتصالات دنده ای سیاه، اتصالات فشار قوی دنده ای، اتصالات فشارقوی ساکت ولد. اتصالات بر اساس نحوه ی اتصال به 3 دسته تقسیم می شوند:

انواع اتصالات فلزی

1- اتصالات جوشی(Buttweld)

2- اتصالات ساکت ولد(Socket weld)

3-اتصالات رزوه ای(Threaded)

استاندارد اتصالات فلزی

  اتصالات جوشی بات ولد(Buttweld) بر اساس استاندارد ابعادی و وزنی ASME B16.9  و اتصالات ساکت ولد و رزوه ای بر اساس استاندارد ASME B16.11 ساخته می شود. استاندارد آلیاژی اتصالات فلزی بر اساس ASTM A403, A234, A420 می باشد.

تماس با کارشناسان پایپ کالا
۰۲۱۵۵۶۹۶۸۰۸