شیرآلات صنعتی

شیرآلات چدنی و موتورخانه

شیر آلات چدنی (Cast iron valve) در زمینه ی تاسیسات موتورخانه ، نیروگاه ، کارخانجات، صنعت نفت و گاز ، پتروشیمی، صنایع غذایی، دارویی و ... مورد استفاده قرار می گیرد.

شما میتوانید با شماره تلفن پایپ کالا 6808-5569-021 برای دریافت جدیدترین قیمت شیر فلکه چدنی و صنعتی به همراه تخفیف ویژه تماس بگیرید. همچنین امکان ثبت پیش فاکتور آنلاین در لیست قیمت پایین وجود دارد و مشخصات فنی این محصول به صورت کامل در انتهای لیست قابل مشاهده است.

لیست قیمت شیر فلکه چدنی و شیرآلات موتورخانه

برای مشاهده لیست قیمت برروی آیتم مورد نظر خود کلیک کنید:

مشخصات فنی شیر آلات چدنی 

شیر وسیله ای است برای بازوبست، تنظیم و کنترل کردن جریان مایعات یا گاز ها در لوله کشی که مورد استفاده قرار می گیرد.
که در انواع و جنس های مختلف فلزی، چدنی و برنجی ساخته می شود. شیرآلات چدنی یکی از شیرآلات مهم در صنعت است.

مزایای شیرآلات چدنی

 • شیرآلات و اتصالات چدنی در ساختار خود از آلیاژ های چدن که دارای ۹۵% آهن، کربن و سیلیسیم است ساخته شده است.
 • که باعث شده است در برابر پوسیدگی و مواد خورنده مقاوم باشند.
 • در برابر ضربه و اکسیده شدن نیز مقاوم هستند.
 • میزان سر و صدا در این شیرآلات و اتصالات به کمترین حد ممکن می رسد.
 • قیمت مناسبی دارند و مقرون به صرفه نیز می باشند.

کاربرد شیرآلات چدنی

گسترده کاربرد شیرآلات چدنی در زمینه ی تاسیسات موتورخانه ها، نیروگاه ها، کارخانجات، صنایع نفت، صنایع گاز، پتروشیمی، بخار، صنایع غذایی، دارویی و ... مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع شیرآلات چدنی

 • شیر پروانه چدنی
 • شیر فلکه کشویی چدنی
 • شیر یک­طرفه یا خودکار چدنی
 • شیر صافی چدنی
 • شیر فشارشکن چدنی

شیر پروانه چدنی

ساختمان شیرهای پروانه­ ای طوری است که در کنار این شیرها دیسک هایی تعبیه شده ­است.

کاربرد شیر پروانه چدنی

این دیسک­ها برای کنترل مایعات و سیالات کاربرد دارد. از شیرهای پروانه­ ای در صنایع نفت و پتروشیمی و گاز استفاده می ­شود.
کم وزن بودن و محرک آسان داشتن از مزایای این نوع شیرها به شمار می­ آید. شیر ویفری اهرمی و شیر فلنج­ دار از انواع شیرآلات پروانه­ ای چدنی هستند. از معایب شیرهای پروانه ­ای می ­توان به تغییر فشار زیاد در جریان سیالات اشاره کرد.

شیر فلکه کشویی چدنی

کار اصلی شیر فلکه­ های کشویی، قطع و وصل کردن جریان سیالات و مایعات است. این نوع شیرآلات چدنی از سه قسمت بدنه و سرپوش و محور تشکیل شده­ است.
با بررسی مکان محور می ­توان از باز یا بسته بودن شیر فلکه اطلاع پیدا کرد. شیر فلکه­ های کشویی از لحاظ جنس سرپوش به دو نوع شیر فلکه کشویی با سرپوش فلزی و شیر فلکه کشویی با سرپوش پلاستیکی تقسیم می ­شود.

کاربرد شیر فلکه کشویی چدنی

این نوع شیرها را طبق فشار و درجه حرارت سیالات انتخاب می­کنند. شیر فلکه ­های کشویی چدنی اغلب در ساختمان­ها برای قطع و وصل کردن جریان آب استفاده می ­شود.
این نوع جنس از شیر فلکه­ ها برای قطع و وصل کردن جریانات مواد شیمیایی مناسب نیستند.

شیر صافی چدنی

شیر صافی از دیگر اعضای خانواده شیرآلات چدنی است. شیرهای صافی بیشترین استفاده را در بخش صنعت تاسیسات دارند. شیرهای صافی برای جلوگیری از عبور ضایعات و اضافات سیالی در لوله­ ها بکار گرفته می­شود.
این شیر صاف به عنوان یک فیلتر عمل می ­کنند. این عمل باعث از بین رفتن هرگونه ناخالصی در مایعات و سیالات می­ شود. این نوع از شیرآلات چدنی را در جهت عبور سیالات نصب می­کنند.

کاربرد شیر صافی چدنی

شیرهای صافی چدنی در سیستم­های آب و فاضلاب و بخار مصرف عمده­ ای دارند. نوع و سایز شیرهای صافی چدنی را براساس درجه حرارت و فشار سیالات تعیین می­ کنند.
برخی از شیرهای صافی چدنی دارای توری­هایی از جنس استیل هستند.

شیر یک­طرفه یا خودکار چدنی

این شیرها از پرفروش­ترین انواع شیرآلات چدنی هستند. شیرهای خودکار چدنی در بخش تاسیسات ساختمان و موتورخانه­ ها و صنایع پتروشیمی بیشترین کاربرد را دارد.

کاربرد شیر یکطرفه یا خودکار چدنی

اساس کار شیرهای خودکار چدنی کنترل ورود و خروج سیالات بخصوص سیالات شیمیایی بصورت خودکار است. شیرهای یک­طرفه سیالات را در یک جهت مشخص و یک­طرفه عبور می ­دهد ولی بازگشت سیالات در خلاف جهت امکان­پذیر نیست.

شیر فشارشکن چدنی

 یکی دیگر از انواع شیرآلات چدنی، شیرهای فشار شکن چدنی هستند. این نوع شیرآلات چدنی از جمله شیرهایی هستند که کنترل جریان سیالات را برعهده دارند.
 جهت محافظت از سیستم لوله­ کشی و تجهیزات دیگر به هنگام بالا بودن فشار موجود در جریان سیالات استفاده می ­شود.

کاربرد شیر فشارشکن چدنی

کار اصلی شیرهای فشارشکن، کاهش فشار جریان سیالات در قسمت ورودی شیر و ثابت نگه­ داشتن فشار سیالات در قسمت خروجی شیر است. این شیرآلات در انواع مختلف در صنعت و تاسیسات استفاده می­ شود.
از پرکاربردترین آن­ها می توان به شیر فشار شکن مکانیکی چدنی و شیر فشار شکن پایلوت ­دار چدنی اشاره کرد. جنس بدنه و دیسک استفاده شده در این نوع شیرها هردو چدنی هستند. 

برند شیرآلات چدنی

 • لیست قیمت شیرآلات چدنی میراب
 • شیرآلات چدنی وگ ایران بی همتا
 • لیست قیمت شیرآلات چدنی فاراب
 • لیست قیمت شیرآلات چدنی سام
 • لیست قیمت شیرآلات چدنی زتکاما
 • لیست قیمت شیرآلات چدنی اکون

  در صورتی که برند مورد نیاز شما از شیرآلات چدنی در لیست برند بالا نمی باشد، می توانید با تلفن 6808-5569-021 بخش فروش سایت پایپ کالا تماس بگیرید تا از مشاوره تخصصی تیم فنی فروشگاه لوله و اتصالات پایپ کالا برای تعیین قیمت اقلام و ثبت سفارش از بازار لوله و اتصالات تهران بهره مند شوید.
تماس با کارشناسان پایپ کالا