فلنج و اتصالات

فلنج جوشی فولادی

فلنج جوشی آهنی قطعه ای دیسکی شکل بوده که با استفاده از پیچ و مهره لوله را به شیرآلات چدنی، فولادی و سایر تجهیزات متصل می کند و یک سیستم لوله کشی ایجاد می کند و اتصال آن با لوله های فلزی به صورت جوشی می باشد. فلنج های جوشی در شرایطی که فشار کاری متوسط و بالا بوده و  کنترل نشتی سیال مهم باشد، کاربرد دارد.

قیمت فلنج جوشی فولادی

برای مشاهده لیست قیمت بروی آیتم مورد نظر خود کلیک کنید:

مشخصات فنی فلنج جوشی فولادی

فلنج Flange قطعه یا صفحه دیسکی شکلی می باشد که روی آن سوراخ هایی تعبیه شده است که معمولا به صورت جفتی و به کمک پیچ و مهره یا گسکت دو قطعه را به یکدیگر متصل میکنند.
در واقع فلنج ها از پرکاربردترین اتصال دهنده لوله، شیرآلات و قطعات به یکدیگر هستند. 

فلنج های جوشی دسترسی آسان به تمیزکاری، بازرسی و تعمیرات را فراهم می کنند و با استفاده از جوشکاری به لوله متصل می شود. اتصال فلنجی با پیچ و مهره کردن دو فلنج به یکدیگر و یک گسکت به منظور آب بندی در بین فلنج ها ایجاد می شود. 

مهمترین مزیت فلنج این است که در صورتی که دو عدد لوله را مستقیما به یکدیگر جوش دهید و بخواهید آن ها را از هم جدا کنید باید توسط برشکاری این کار را انجام شود اما در صورتی که از فلنج ها استفاده کرده باشید، میتوانید به راحتی با باز و بسته کردن پیچ و مهره ها این کار را انجام دهید.

استاندارد فلنج

فلنج ها بسته به جنس، نوع ساخت و فشاری که تحمل میکنند به استاندارد های زیر تقسیم می گردند:

استاندارد ASME B16.5

طبق این استاندارد فلنج های فولادی به کلاس های 150-300-400-600-900-1500-2500 تقسیم بندی می شوند. این اعداد نشان دهنده ماکزیمم فشار برحسب PSI بوده که فلنج ها در حداکثر دمای مجاز می تواند تحمل کنند. البته مقدار فشار قابل تحمل در دماهای مختلف فرقی ندارد.

استاندارد ISO

در این استاندارد PN نشان دهنده فشار تحمل فلنج های فولادی و آلیاژی است که فشار اسمی بر حسب BAR را نشان می دهد. 
به عنوان مثال PN30  یعنی فشار کارکرد فلنج 30 Bar است.

استاندارد API

در استاندارد API رده های API 6BX، API 6A و API 6B وجود دارد. این نوع فلنج ها دارای تحمل فشار بیشتری نسبت به استاندارد ANSI بوده و به کلاس های 2000-3000-5000-10000-15000 تقسیم می گردد.

موارد مصرف فلنج جوشی آهنی 

فلنج آهنی برای برقراری اتصال میان اقلام تاسیساتی و پایپینگی مورد استفاده قرار می گیرند مانند :

 • اتصال پمپ به لوله ها 
 • اتصال لوله به لرزه گیر
 • اتصال شیرآلات چدنی فلنج دار و فولادی فلنج دار به لوله 
 • برقراری اتصال میان دو لوله که لازم به باز کردن در دوره های متعدد باشد.

کاربرد فلنج جوشی در صنایع

 • اتصال دهی دکل های مخابراتی
 • کاربرد در صنایع نفت و گاز
 • استفاده در تجهیزات بیمارستانی
 • استفاده در خطوط لوله انتقال سیال
 • کاربرد فلنج در تجهیزات آتش نشانی
 • کاربرد فلنج در تاسیسات هسته ای

انواع فلنج فولادی

 1. فلنج جوشی گلودار - لبه دار
 2. فلنج جوشی اسلیپون
 3. فلنج جوشی ساکت ولد
 4. فلنج جوشی کور
 5. رینگ و فلنج جوشی پلی اتیلن

فلنج جوشی گلودار ( Welding Neck )

فلنج های جوشی گلودار فشار و نیروی بالایی را تحمل می کنند و در شرایطی که سیستم تحت نیروهای متناوب قرار دارد مفید است و باعث استحکام اتصال فلنج به لوله می شود.

فلنج جوشی اسلیپون ( Slip on )

در این نوع فلنج گلویی وجود ندارد و این نوع فلنج برای خطوط با فشار کم به کار می رود و مقاومت کمی در برابر ارتعاش و لرزش های سیستم دارد.

فلنج جوشی ساکت ولد ( Socket Weld ) 

فلنج ساکت ولد برای خطوط فشار بالا به کار می رود. در این نوع فلنج سر لوله از نوع تخت بوده که در سوکت فلنج قرار گرفته و دور تا دور آن جوشکاری می شود.

فلنج کور ( Blind Flange )

جهت مسدود کردن مسیر به طور موقت به کار می رود.

سطح و یا صورت فلنج جوشی ( FACING ) 

انواع مختلفی از صورت های فلنج جوشی (FACING) توسط سازندگان تولید می شود که دارای شیارها و زبانه های مختلفی که باید به صورت جفت به کار روند ، می باشند . به هرحال، تنها چند نوع آن ها به صورت عمده کاربرد دارد.

 • FLAT FACE
 • RAISED FACE
 • RING-JOINT FACING
 • MALE & FEMALE FACING
 • TONGUE & GROOVE 

برند فلنج جوشی

فلنج جوشی ملسی: پایپ کالا با انجام واردات فلنج های جوشی ملسی با استاندارد آلیاژی ASTM A105 که فرآیند ساخت آن ها فورجینگ می باشد ارائه دهنده لیست قیمت و مشخصات فنی آن می باشد.

فلنج جوشی مشهد: برند مشهد از جمله معروف ترین برندهای داخلی ساخت فلنج می باشد که با دو روش فورجینگ و ریخته گری اقدام به تولید فلنج های جوشی و دنده ای می کند .

در صورتی که برند مورد نیاز شما از اتصالات فلنج فولادی در لیست برند بالا نمی باشد، می توانید با تلفن 02155696808 بخش فروش سایت پایپ کالا تماس بگیرید تا از مشاوره تخصصی تیم فنی فروشگاه لوله و اتصالات پایپ کالا برای تعیین قیمت اقلام و ثبت سفارش از بازار لوله و اتصالات تهران بهره مند شوید.

تماس با کارشناسان پایپ کالا