فلنج

پیچ و مهره گالوانیزه

پیچ و مهره گالوانیزه به منظور نگهداری و اتصال شیرآلات،پمپ ها و اتصالات فلزی به یکدیگر در صنایع مختلف کاربرد گسترده ای دارد. استاد بولت ها و ماشین بولت ها دو نوع پیچ متداول و پرکاربرد در خطوط انتقال هستند. تعداد پیچ ها در فلنج ها مضربی از 4 می باشد و به صورت متقارن نصب می شوند.

انواع پیچ و مهره گالوانیزه

پیچ و مهره گالوانیزه در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی جهت اتصال قطعات مکانیکی به یکدیگر کاربرد گسترده ای داشته و غالبا در دو نوع استاد بولت(Stud Bolt) و ماشین بولت(Machine Bolt) کاربرد دارد. پیچ و مهره ماشین بولت که بیشتر رایج می باشد یکسر آن رزوه می باشد و بقیه سطح پیچ مسطح می باشد و به اصطلاح یکسر پیچ گل دارد که سری شش گوش دارد ، که در این نوع از پیچ ها تنها از یک مهره و واشر استفاده می شود . استاد بولت(STUD BOLT) ها به صورت تمام رزوه می باشد و هیچ گونه قسمت مسطحی ندارند بلکه تمام دنده می باشند و در انتخاب این نوع پیچ باید از دو مهره استفاده کرد و تبعا برای هر مهره یک واشر هم نیاز می باشد .

مزایای استفاده از استاد بولت ها(Stud Bolt)

• در صورت خوردگی پیچ استاد بولت ها به راحتی از جا در می آید
• در تمامی سایزها و جنس های مختلف موجود می باشد و به راحتی تهیه می شود.

چگونه پیچ و مهره ی فلنج ها را انتخاب کنیم؟

پیچ ها با دو عدد نمایش داده می شوند که یکی از آنها تعیین کننده قطر و دیگری تعیین کننده طول پیچ می باشد. به عنوان مثال پیچ M6L10 نشان دهنده ی پیچی به قطر 6 میلیمتر و طول 10 میلیمتر می باشد. برای انتخاب سایز و طول پیچ مهره با توجه به نوع فلنج باید به جدول استاندارد فلنج ها ASME B16.5 مراجعه شود.

برای مثال با توجه به نقشه فلنج نمونه داده شده به جدول ابعادی مربوطه در استاندارد ASME B16.5مراجعه کرده و مطابق ابعاد داده شده، قطر پیچ بدست می آید که در اینجا E قطر فلنج بوده و G نشان دهنده قطر سوراخ فلنج و همینطور قطر پیچ می باشد. از آنجایی که در عمل فلنج ها به یکدیگر متصل می شوند و فاصله ای نیز در بین آنها به دلیل سطح برآمده فلنج و واشر وجود دارد بنابراین معمولا و به صورت تجربی طول پیچ را 3برابر H در نظر می گیرند. همچنین سایز مهره و واشر بایستی مطابق با پیچ باشد.

تماس با کارشناسان پایپ کالا
۰۲۱۵۵۶۹۶۸۰۸