لرزه گیر

لرزه گیر لوله (pipe expansion joint) در سیستم های لوله کشی که انتقال دهنده سیالات پرفشار و دمای بالا هستند به منظور جذب لرزش ها و ارتعاشات، نویزهای سیستم و لرزش های ناشی از زمین لرزه استفاده می شود. بعضی از تجهیزات مکانیکی نیز مانند پمپ ها، کمپرسورها و توربین ها لرزش هایی را به سیستم وارد می کنند و باعث استهلاک زودرس سایر قطعات می شوند که لرزه گیر با جذب این لرزش ها مانع از استهلاک سیستم می شود. لرزه گیرها به دو گروه اصلی لرزه گیرهای فلزی و غیرفلزی دسته بندی می شوند که بسته به شرایط سیستم از هر کدام از آنها استفاده می شود. لرزه گیرها از سایز 1.1/4 تا 10 اینچ تولید می شود. شرکت ارتعاشات صنعتی ایران تولید کننده ی انواع لرزه گیرها مطابق استاندارهای ملی می باشد. لیست قیمت لرزه گیر و مشخصات فنی آنها در سایت پایپ کالا موجود است.

انواع لرزه گیر

لرزه گیرها به دو دسته فلزی و غیر فلزی تقسیم می شوند. از لرزه گیرهای غیر فلزی پرکاربرد می توان به لرزه گیرهای لاستیکی و از لرزه گیرهای فلزی می توان به لرزه گیرهای آکاردئونی اشاره کرد. 

کاربرد لرزه گیرها

از لرزه گیر در صنایع مختلفی مثل تاسیسات، صنایع شیمیایی، صنایع دریایی، نفت، گاز و پتروشیمی استفاده می شود. 

نحوه اتصال لرزه گیر 

در لرزه گیرهای لاستیکی برای سهولت کار از فلنج به منظور اتصال استفاده می شود. اتصال لرزه گیرهای آکاردئونی به صورت های دنده ای، جوشی و فلنجی می باشد.

 

برچسب ها لرزه گیر