نتایج براساس دسته بندی

نتیجه ای یافت نشد.

لرزه گیر صنعتی

لرزه گیر صنعتی

لرزه گیر صنعتی

براساس نوع

 • لرزه گیر لاستیکی مهاردار فلنج دار لرزه گیر لاستیکی مهاردار فلنج دار
 • لرزه گیر آکاردئونی لرزه گیر آکاردئونی

یکی از تجهیزاتی که در صنایع مختلف کاربرد دارد، لرزه گیر صنعتی است. این ابزارها، به جلوگیری از ایجاد نوسان و بازگشت سیالات در لوله فلزی که در مواردی منجر به شکستگی در خطوط لوله می‌شود، کمک می‌کنند. لرزه گیرها، انواع مختلفی دارند و با توجه به میزان ارتعاش و مسیر نوسان قطعات، می‌توان نوع مناسب را انتخاب کرد. در ادامه این مطلب، به معرفی انواع لرزه گیر لوله، مشخصات، کاربردها، استانداردها و دیگر موارد مرتبط با آن خواهیم پرداخت.

لرزه گیر صنعتی چیست؟

کنترل و کاهش لرزش ناشی از حرکت سیال و تجهیزات دوار، بسیار اهمیت دارد. برخی اوقات تنش ناشی از این لرزش‌ها بسیار زیاد است و خسارات جبران ناپذیری را به سیستم لوله‌کشی وارد می‌کند. لرزه گیرها، تجهیزاتی هستند که به کنترل این تنش‌ها کمک می‌کنند. با توجه به میزان تحمل فشار مورد نیاز، دما و شرایط، انواع مختلف لرزه گیر در صنعت استفاده می‌شوند. در ادامه به بررسی این مشخصات فنی برای لرزه‌گیرها می‌پردازیم.

مشخصات فنی لرزه گیر صنعتی

مشخصاتی که برای انتخاب لرزه گیر لوله اهمیت دارد، دما و فشار قابل تحمل و سایز آن‌هاست. لرزه گیرهای صنعتی، به طور معمول از سایز 1.25 تا 10 اینچ تولید می‌شوند. لرزه گیرهای بالاتر از 10 اینچ، ساختار داخلی فلزی دارند. این تجهیزات در رنگ‌های مختلفی تولید می‌شوند و هر رنگ نشان‌دهنده دما و فشاری است که لرزه گیر تحمل می‌کند. دسته‌بندی رنگی این تجهیزات به شکل زیر است:

 • قرمز: دمای 90 درجه سانتی‌گراد و فشار 10 بار (اتمسفر)
 • زرد: دمای 60 درجه سانتی‌گراد و فشار 10 بار (اتمسفر)
 • آبی: دمای 60 درجه سانتی‌گراد و فشار 16 بار (اتمسفر)
 • آبی-قرمز: دمای 90 درجه سانتی‌گراد و فشار 16 بار (اتمسفر) 

ویژگی های لرزه گیر صنعتی

برای جلوگیری از ارتعاشی که بر اثر پمپ، الکتروموتور و دیگر تجهیزات در هر صنعتی ایجاد می‌شود، از لرزه‌گیرهای متفاوتی استفاده می‌شود. بنابراین انواع لرزه گیر صنعتی از ویژگی‌های مختلفی برخوردار هستند.

در ادامه به بررسی مزایا و معایب لرزه گیرها می‌پردازیم.

مزایای لرزه گیر صنعتی

مزایای انواع لرزه گیر شامل موارد زیر است:

 • این تجهیزات باعث جلوگیری از ارتعاشات ناشی از الکتروموتورها و پمپ‌ها می‌شود.
 • در برابر مواد شیمیایی و پوسیدگی مقاوم هستند.
 • در برابر فشار بالا، حرارت بالا و سرما نیز مقاوم هستند.
 • نصب و تعویض آن‌ها به راحتی و توسط پیچ و مهره انجام می‌شود.
 • از صدای ایجادی توسط سیستم‌های تاسیسات جلوگیری می‌کنند.
 • از اتلاف گرما در سیستم‌های حرارتی جلوگیری می‌کنند.

کاربرد لرزه گیرهای صنعتی

از آنجایی که لرزه گیرها باعث کاهش ارتعاش و تنش، کاهش اثرات تغییرات دمایی و صدا در خطوط لوله می‌شود، کاربردهای بسیاری در صنعت دارد. از صنایع مختلفی که از این تجهیزات استفاده می‌کنند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تاسیسات
 • صنایع شیمیایی
 • صنایع دریایی
 • صنعت فولاد
 • صنایع نفت، گاز، پتروشیمی
 • صنایع غذایی
 • صنعت سیمان
 • صنعت چوب و کاغذ
 • مبدل‌های حرارتی

انواع لرزه گیر صنعتی

این تجهیزات به دو دسته فلزی و غیرفلزی تقسیم می‌شوند. به نوع فلزی آن‌ها آکاردئونی و به نوع غیرفلزی لاستیکی گفته می‌شود. بنابراین انواع لرزه‌گیر که در صنعت تولید و استفاده می‌شوند، شامل موارد زیر است:

لرزه گیر لاستیکی

یکی از انواع این تجهیزات، لرزه گیرهای لاستیکی هستند.یکی از کاربردهای این نوع لرزه گیر، در قسمت جذب و تخلیه پمپ است. این تجهیز، علاوه بر جلوگیری از شوک‌های به وجود آمده، از آسیب‌پذیری خطوط لوله جلوگیری می‌کند. همچنین باعث استحکام لوله می‌شود. یکی دیگر از مزیت‌های این نوع لرزه گیر، جلوگیری از هدایت الکتریکی است. لرزه گیر لاستیکیدارای دو نوع زیر است:

لرزه گیر مهاردار لاستیکی

لرزه گیر مهاردار لاستیکی، میله‌ای است که دو سر لرزش‌گیر را به هم متصل می‌کند و باعث مقاومت قطعه در برابر فشار بالا می‌شود. کاربرد این تجهیزات در سازه‌ها مانند پل و ساختمان بیشتر است.

لرزه گیر غیرمهاردار لاستیکی

در این لرزه‌گیرها، قطعه مهار وجود ندارد. بنابراین مقاومت کمتری دارند و قیمت آن‌ها نیز پایین‌تر از نوع مهاردار است.

لرزه گیر آکاردئونی

این لرزش‌گیرها علاوه بر مهار ارتعاشات و تحمل دما و فشار بالا، از تغییرات ابعادی نیز جلوگیری می‌کنند. این تجهیزات قابل انعطاف هستند و لرزش‌های ناشی از حرکت سیالات، فشار و دمای آن‌ها، لرزش در دستگاه‌های مکانیکی یا زلزله و طوفان را جذب می‌کنند. انواع لرزه گیز آکاردئونی شامل موارد زیر است:

 • لرزه گیر آکاردئونی جوشی: این لرزش گیر با روش Butt Weld به لوله فلزی جوش داده می‌شود.
 • لرزه گیر آکاردئونی رزوه‌ای: این قطعه، به صورت دنده‌ای به لوله گالوانیزه و سردنده متصل می‌شود.
 • لرزه گیر آکارئونی فلنج دار: پرکاربردترین نوع لرزه گیر آکاردئونی است که با کمک پیچ و مهره به دو فلنج جوشی دیگر متصل می‌شود. 

محصولات مکمل لرزه گیر صنعتی

لرزه گیرهای صنعتی تجهیزاتی هستند که برای کاهش ارتعاشات در سیستم‌های صنعتی استفاده می‌شوند. این تجهیزات از انواع مختلفی برخوردار هستند که هر کدام دارای ویژگی‌های منحصر به فرد خود هستند. از جمله انواع لرزه گیرهای صنعتی می‌توان به لرزه گیرهای لاستیکی، لرزه گیرهای آکاردئونی، لرزه گیرهای مغناطیسی و لرزه گیرهای هیدرولیک اشاره کرد.

لرزه گیرهای صنعتی در صنایع مختلفی مانند صنایع نفت و گاز، صنایع پتروشیمی، صنایع غذایی، صنایع دارویی، صنایع نظامی و صنایع ساختمانی کاربرد دارند. این تجهیزات به حفظ سلامت تجهیزات صنعتی، افزایش طول عمر آنها و کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری کمک می‌کنند.

انواع محصولات مکمل لرزه گیر صنعتی

لرزه گیرهای صنعتی به تنهایی نمی‌توانند کارایی کامل خود را داشته باشند. برای عملکرد صحیح این تجهیزات، نیاز به استفاده از محصولات مکملی است که به آنها کمک می‌کنند تا ارتعاشات را به طور موثرتری جذب کنند. از جمله محصولات مکمل لرزه گیر صنعتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

لوله‌های فلزی

لرزه گیرهای صنعتی معمولاً به لوله‌های فلزی متصل می‌شوند. بنابراین، لوله‌های فلزی از جمله محصولات مکمل این تجهیزات محسوب می‌شوند. لوله‌های فلزی باید از جنس و کیفیت مناسبی برخوردار باشند تا بتوانند وزن لرزه گیر و تجهیزات متصل به آن را تحمل کنند.

پیچ و مهره

در برخی از انواع لرزه گیرهای صنعتی، از پیچ و مهره برای اتصال آنها به تجهیزات استفاده می‌شود. بنابراین، پیچ و مهره نیز از جمله محصولات مکمل این تجهیزات محسوب می‌شوند. پیچ و مهره‌ها باید از جنس و کیفیت مناسبی برخوردار باشند تا بتوانند بار وارده را به طور ایمن تحمل کنند.

فلنج‌ها

در برخی از انواع لرزه گیرهای صنعتی، از فلنج‌ها برای اتصال آنها به تجهیزات استفاده می‌شود. بنابراین، فلنج‌ نیز از جمله محصولات مکمل این تجهیزات محسوب می‌شوند. فلنج‌ها باید از جنس و کیفیت مناسبی برخوردار باشند تا بتوانند بار وارده را به طور ایمن تحمل کنند.

محصولات آب بندی

در برخی از انواع لرزه گیرهای صنعتی، از محصولات آب بندی برای جلوگیری از نشت سیالات استفاده می‌شود. بنابراین، محصولات آب بندی نیز از جمله محصولات مکمل این تجهیزات محسوب می‌شوند. محصولات آب بندی باید از جنس و کیفیت مناسبی برخوردار باشند تا بتوانند از نشت سیالات جلوگیری کنند.

محصولات عایق حرارتی

در برخی از انواع لرزه گیرهای صنعتی، از محصولات عایق حرارتی برای جلوگیری از انتقال حرارت استفاده می‌شود. بنابراین، محصولات عایق حرارتی نیز از جمله محصولات مکمل این تجهیزات محسوب می‌شوند. محصولات عایق حرارتی باید از جنس و کیفیت مناسبی برخوردار باشند تا بتوانند از انتقال حرارت جلوگیری کنند.

عوامل موثر در انتخاب محصولات مکمل لرزه گیر صنعتی

در هنگام انتخاب محصولات مکمل لرزه گیر صنعتی، باید به عوامل مختلفی توجه کرد. از جمله عوامل موثر در انتخاب این محصولات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نوع لرزه گیر

نوع لرزه گیر یکی از مهمترین عوامل موثر در انتخاب محصولات مکمل است. لرزه گیرهای مختلف، نیاز به محصولات مکمل متفاوتی دارند.

شرایط محیطی

شرایط محیطی نیز از جمله عوامل موثر در انتخاب محصولات مکمل است. در محیط‌های خورنده، باید از محصولات مکملی استفاده کرد که در برابر خوردگی مقاوم باشند.

هزینه

هزینه نیز از جمله عوامل موثر در انتخاب محصولات مکمل است. باید محصولات مکملی را انتخاب کرد که با بودجه در نظر گرفته شده، سازگار باشند.

 

خرید لرزه گیر صنعتی

برای خرید انواع لرزه گیر، ابتدا میزان ارتعاشات احتمالی و فشار وارد به خط لوله را مشخص کنید. سپس مشخصات دقیق لرزش گیرهای مورد نیاز خود را بیابید. پس از آن اقدام به تهیه لیست خرید کنید. این لیست خرید را بر روی سایت پایپ کالا قرار دهید. کارشناسان فروش ما، در کوتاه‌ترین زمان ممکن با شما تماس خواهند گرفت.

لیست قیمت لرزه گیر صنعتی

قیمت انواع لرزه گیر، به نوع، اندازه، هزینه مواد اولیه، هزینه تولید و نوسانات قیمت در بازار وابسته است. بنابراین این قیمت ممکن است دچار تغییر شود. بنابراین پس از آن که فهرست خرید خود را در سایت پایپ کالا بارگزاری کردید، لیست قیمت به روز لرزه گیرهای مورد نیاز، برای شما ارسال خواهد شد. پس از آن می‌توانید با کمک کارشناسان ما، خرید خود را نهایی کنید.

برندهای سازنده لرزه گیر صنعتی

برند لرزه گیرهای صنعتی موجود در فروشگاه پایپ کالا، ارتعاشات صنعتی ایران است. در بخش لرزه گیر لاستیکی انواع زرد، آبی، قرمز و آبی-قرمز و در بخش لرزه گیر آکاردئونی، انواع جوشی، دنده ای و فلنج دار در این فروشگاه لوله و اتصالات موجود است. شما می‌توانید با شماره 02155696808 تماس بگیرید تا از مشاوره تخصصی تیم فنی پایپ کالا استفاده کنید.

نکات مهم هنگام خرید لرزه گیر لوله

در هنگام خرید انواع لرزه گیر لازم است تا نکات مهم زیر را در نظر داشته باشید:

 • این محصولات را متناسب با فشار، دما و ترکیبات شیمیایی سیالات انتخاب کنید.
 • برای بالا بردن کیفیت و کاهش هزینه تعمیر و نگهداری پروژه، از انواع لرزه‌گیر باکیفیت صنعتی استفاده کنید.
 • برای خرید لرزهگیرهای با کیفیت مناسب، از فروشگاه‌های با سابقه کمک بگیرید.
 • با توجه به ویژگی‌هایی که در این نوشته ذکر شد، از مشخصات لرزه گیرهای مورد نظر خود را به صورت دقیق مطمئن شوید.
 • قبل از اینکه خرید خود را نهایی کنید، با کارشناسان پایپ کالا مشورت کنید.

در این مطلب، به معرفی لرزه گیرهای صنعتی، انواع، مزایا، مشخصات و کاربردهای آن پرداختیم. این تجهیزات به کاهش ارتعاشات ناشی از حرکت و تغییر فشار و دمای سیالات، کمک می‌کنند. بنابراین از آسیب‌های ناشی از تنش، ارتعاش و تغییرات ابعاد در خطوط لوله پیشگیری خواهد شد. این تجهیزات در صنایع مختلفی مانند نفت و گاز، پتروشیمی، شیمیایی و دریایی کاربرد دارند. بیشترین کاربردی که لرزه گیرها دارند، در مراحل مکش و تخلیه ناگهانی پمپ‌ها است. پایپ کالا، با فروش انواع محصولات پایپینگ، در تلاش است تا لرزه گیرهای لاستیکی و آکاردئونی را با بالاترین کیفیت و قیمت در اختیار مشتریان قرار دهد. جهت استعلام قیمت این محصولات، با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

 

مشاوره آنلاین

02155696808