لوله فلزی

لوله سیاه درزدار

لوله درزدار به لوله ای گفته می شود که با استفاده از خم کردن ورق های فولادی و جوشکاری لبه های آن تولید می شود.

لیست قیمت خرید لوله سیاه درز دار

برای مشاهده لیست قیمت برروی آیتم مورد نظر خود کلیک کنید:

لوله درزدار چیست ؟

لوله ها برای انتقال سیالات استفاده می شوند که دارای روش های متفاوت تولیدی می باشند که در این مقاله به روش تولید لوله درزدار پرداخته اییم.

لوله درزدار با استفاده از فرم دهی و جوش دادن ورق های فولادی تولید می شوند و برخلاف لوله های بدون درز مانیسمان دارای خط جوش می باشند.

روش تولید لوله های سیاه درزدار به صورت مستقیم یا اسپیرال است که هزینه تولید به روش اسپیرال کمتر است.این لوله ها در انواع لوله سیاه درزدار سبک، لوله سیاه درزدار سنگین و لوله سیاه درزدار API تولید می شوند.

از لوله های سیاه درزدار عمدتا در خطوط آبرسانی گرم و سرد، ستون های برق تاسیسات ساختمانی، موتورخانه و گازرسانی ساختمان ها استفاده می شود. 

دسته بندی لوله درزدار

همانطور که میدانیم لوله های فلزی بر اساس روش تولید به 2 دسته کلی تقسیم می شوند :

 1.  لوله های بدون درز یا مانیسمان
 2.  لوله های درزدار

لوله های درزدار بر اساس روش جوشکاری به دسته بندی های بیشتری تقسیم می شوند. دو روش کلی برای جوشکاری لوله های درزدار وجود دارد که عبارتند از : جوشکاری با فلز پرکننده و جوشکاری بدون فلز پر کننده

جوشکاری زیر پودری یا SAW با فلز پرکننده می باشد در حالی که در جوشکاری به روش EFW/HFW/ERW از فلز پر کننده استفاده نمی شود.

با استفاده از جوشکاری به روش SAW نیز می توان لوله های درزدار با درز مستقیم (Straight Seam) یا مارپیچ (Spiral) تولید کرد.

لوله های درزدار تا سایز متوسط معمولا یک درز جوش داشته و برای سایزهای بزرگ از دو درز جوش استفاده می شود.

روش های تولید لوله های درزدار

تولید لوله به روش اسپیرال

تولید لوله به روش اسپیرال یکی از روش های استاندارد تو لید لوله در جهان است.

دراین روش ورق با گذشتن از یک سری غلتک ها با درزی حلزونی (اسپیرال) به شکل لوله در می آید.

برخلاف لوله درزدار مستقیم که قطر لوله به پهنای ورق بستگی دارد ، در این روش قطر لوله با تغییر زاویه ورق تغییر می کند.

بنابراین در روش اسپیرال لوله با قطرهای مختلف و با هزینه کمتری نسبت به روش درز مستقیم تولید می شود. 

تولید لوله به روش درز مستقیم

در روش درز مستقیم ورق فولادی بر اساس سایز لوله مورد نظر و ضخامت آن برش خورده و با عبور از غلتک های نورد به شکل گرد در می آید. سپس از دو روش جوشکاری ذوب الکتریکی یا جوشکاری با فرکانس بالا ، درز آن جوشکاری می شود.

سطح لوله های درزدار 

 • سطح لوله های درزدار فولادی بر حسب نیاز در  شکل های مختلف استفاده می شود :
  • روغن کاری شده
  • گالوانیزه عمیق
  • سیاه
  • الکترو گالوانیزه
  • پوشش محافظ دار مانند اپوکسی

استاندارد لوله های سیاه درزدار

استاندارد لوله های سیاه درزدار استفاده شده در آبرسانی و گاز رسانی بر اساس DIN 2441 , DIN 2440 می باشد. مطابق این استاندارد قطر نامی، قطر خارجی، ضخامت دیواره و وزن طول واحد لوله تعیین می شود.

تفاوت لوله مانیسمان و لوله درزدار چیست ؟

برخلاف لوله های مانیسمان ، لوله های درزدار دارای خط جوش بوده و ناحیه جوشکاری شده فشار و دمای قابل تحمل لوله را محدود می کند و بنابراین نسبت به لوله های مانیسمان فشار و دمای کمتری را تحمل می کنند .

هزینه ی ساخت لوله های درزدار کمتر از لوله های بدون درز بوده و به دلیل وجود درز جوش در بدنه ی آنها استحکام آنها محدودتر است. امروزه به دلیل پیشرفت در فرآیندهای جوشکاری و متالورژی قابلیت های لوله های درزدار بهبود یافته و می توان به عنوان جایگزینی مناسب برای لوله های مانیسمان در بسیاری از کاربردها استفاده کرد.

تفاوت اصلی لوله مانیسمان و لوله درزدار در نوع ساخت آن ها می باشد ، لوله های بدون درز و درزدار هر دو از آلیاژ کربن استیل می باشند اما لوله های مانیسمان هیچ گونه درز جوشی در راستای لوله ندارد ولی لوله های درزدار دارای خط جوش در بدنه لوله می باشند و همین عامل از مهمترین عوامل تفاوت لوله ماینسمان و لوله درزدار می باشد.

لوله های سیاه درزدار در مصارف ساختمانی، موتورخانه ها، لوله کشی شوفاژ کاربرد دارد. در سایت پایپ کالا لیست قیمت بروز و مشخصات فنی لوله های درزدار در 2 برند لوله درزدار سپاهان و لوله درزدار سپنتا موجود می باشد.

3 مزیت لوله های درزدار نسبت به لوله های مانیسمان

 • • لوله های درز دار ، در دسترس تر بوده و در زمان کمتری فراهم شده و این زمان کم در شرایطی که نوسان قیمتی برای مواد اولیه وجود دارد، مفید واقع می شود.
  • ضخامت دیواره در لوله های درزدار ، پایدارتر و پیوسته تر است.
  • سطح داخلی لوله های درز دار قابل کنترل می باشد، در صورتی که در لوله های بدون درز این قابلیت وجود ندارد.

پایپ کالا در مقاله ایی تحت عنوان تفاوت لوله درزدار و مانیسمان به بررسی تفاوت های این دو لوله پرداخته است، با مطالعه این مقاله می توانید به تمام اطلاعات این بخش دست پیدا کنید .

 خرید لوله درزدار

حال پس از توضیح در مورد اینکه لوله درزدار چیست و چگونه تولید میگردد حال می بایست در مورد خرید لوله درزدار صحبت کنیم که چگونه می توان از پایپ کالا و یا هر فروشگاه دیگری لوله درزدار خرید .

در هنگام خرید لوله درزدار دقت شود که ضخامت و وزن لوله درزدار در پیش فاکتور ذکر شود و طبق وزن لوله ها قیمت گذاری انجام شود ، پایپ کالا به عنوان اولین فروشگاه آنلاین لوله و اتصالات در پیش فاکتورها خود ضخامت و وزن دقیق لوله های درزدار را ذکر می کند و از این رو قیمت گذاری بر اساس این موارد بسیار مهم می باشد .

برای خرید لوله درزدار می بایست از لیست بالای این صفحه لوله درزدار خود را طبق برند و یا نوع انتخاب نمایید و سپس با ورود به صفحه لیست قیمت و بر اساس سایز لوله خود را انتخاب نمایید و پس از وارد کردن تعداد بر اساس شاخه 6 متری ، به صورت اتوماتیک به لیست خرید شما وارد می شود که می توانید با ورود به پیش فاکتور تعداد را اصلاح فرمایید .

خرید لوله درزدار از پایپ کالا ضامن حفظ کیفیت و وزن لوله بر اساس اطلاعات مندرج در پیش فاکتور می باشد .

قیمت لوله درزدار

قیمت لوله درزدار به صورت روزانه و در سایت پایپ کالا منتشر می شود و می توانید به صورت روزانه از لیست قیمت لوله درزدار در ضخامت ها و وزن های متفاوت آگاه شوید .

دقت کنید که قیمت لوله درزدار بر اساس وزن و ضخامت آن ها مشخص می شود و در هنگام دریافت پیش فاکتور قیمتی لوله های درزدار می بایست به این موارد دقت فرمایید .

از این رو پایپ کالا همواره در پیش فاکتورهای خود اقدام به درج وزن و ضخامت لوله ها می کند .

توجه داشته باشید: سایت پایپ کالا با جمع آوری بروزترین لیست قیمت از انواع لوله سیاه درزدار امکان دریافت پیش فاکتور آنلاین را برای شما فراهم کرده است.

ارتباط با کارشناسان پایپ کالا