لوله 5 لایه، تک لایه، پلیکا

لوله و اتصالات تک لایه

لوله تک لایه چیست ؟

لوله تک لایه یکی از انواع لوله های پلیمری هستند که به نام پروپیلن یا تک لایه خوانده می شوند و به منظور انتقال آب برای مصارف خانگی استفاده می شوند. با توجه به رنگ سبزی که اولین لوله های تک لایه داشتند به آن لوله سبز نیز گفته می شود. 

لیست قیمت خرید لوله و اتصالات تک لایه

برای مشاهده لیست قیمت برروی آیتم مورد نظر خود کیک کنید:

ویژگی ها و مزایا لوله های تک لایه

 • لوله های تک لایه اگر به خوبی نگهداری شوند، طول عمر بالای ۵۰ سال دارند.
 • قابلیت استفاده در بازه دمایی ۲۱- تا ۹۵+ درجه سانتی گراد را دارا می باشند.
 • عدم رسوب گذاری و رشد جلبک، از مزایا این لوله ها محسوب می شود.
 • لوله های پروپیلن عایق گرما و صدا مناسبی می باشند.
 • همچنین در برابر مواد شیمیایی، پوسیدگی و زنگ زدگی مقاومت خوبی دارند.
 • نصب این لوله ها راحت و حمل و نقل ان به سهولت انجام می گیرد.
 • این محصول سازگاری خوبی با محیط زیست دارد.
 • لوله تک لایه دارای سطحی صیقلی و صاف می باشد.
 • داشتن ضایعات کم، از دیگر مزایا این محصول محسوب می شود.
 • لوله های تک لایه نسبت به سایر لوله ها قیمت مناسب تری دارند.

نقاط ضعف لوله های تک لایه

لوله های تک لایه مقاومت بالایی در برابر فشار و ضربات سنگین ندارند و به راحتی شکسته می شوند. این لوله ها انبساط طولی بالایی دارند که به مرور زمان سبب نازک شدن جداره لوله و کاهش مقاومت آن می شوند.

کاربرد لوله های تک لایه

 •  لوله کشی های آب اشامیدنی
 • تاسیسات تهویه مطبوع ساختمان ها
 • محیط های اسیدی و قلیایی
 • فاضلاب های صنعتی
 • سیستم های گرمایی خورشیدی
 • صنایع کشتی سازی

نکات مهم در استفاده از لوله تک لایه

با توجه به ان چه که در بالا اشاره شد، اگرچه لوله های تک لایه از مزیت هایی برخوردار هستند، اما بهتر است از ان ها برای لوله کشی آب گرم در زیر کار استفاده نشود. چرا که لوله بر اثر گرما منبسط شده و تغییر شکل می دهد. در این صورت نه تنها لوله آسیب می بیند، بلکه کف محل نصب نیز دچار اسیب دیدگی می شود.

برای مشاهده لیست خرید لوله و اتصالات سفید آذین اینجا کیک کنید>>

مقایسه لوله های تک لایه و 5 لایه

ضریب انبساط طولی

یکی از ویژگی های لوله های تک لایه ضریب انبساط بالای آن ها می باشد. این گونه لوله ها از قابلیت انبساط طولی بالایی برخوردار می باشند. در مقابل لوله های 5 لایه دارای لایه آلومینیومی هستند و همین امر سبب می شود این گونه لوله ها از ضریب انبساط خیلی کمی برخوردار باشند. این گونه لوله ها در برابر فشار آب افزایش طول ندارند.

میزان مقاومت در برابر عوامل محیطی

نفوذ اکسیژن به داخل لوله ها باعث اکسید شدن لایه درونی لوله خواهد شد. لوله های تک لایه در برابر نفوذ اکسیژن مقاومت بالایی ندارند، اما از آن جایی که لوله های 5 لایه دارای روکش آلومینیوم می باشند، مقاومت بالایی در برابر نفوذ اکسیژن دارند. همچنین مقاومت لوله های پنج لایه در برابر نفوذ نور خورشید به داخل آن ها که سبب رشد جلبک و تغییر بو و مزه آب می شود نیز بیش تر از لوله های تک لایه می باشد. برای بالا بردن مقاومت لوله های تک لایه در برابر عوامل ذکر شده باید آن ها را درون دیواره ساختمان قرار داده و یا از روکش بتنی برای آن ها استفاده کرد.

میزان مقاومت در برابر کاهش فشار و دما

از آن جایی که لوله های تک لایه از لایه درونی صیقلی شکل برخوردار هستند، کاهش فشار و دما در آن ها بسیار پایین می باشد. اما با این حال مقاومت لوله های 5 لایه در برابر کاهش فشار و دما بیش تر می باشد. از این رو در شرایطی که کمیت فشار و دمای آب حائز اهمیت می باشد، بهتر است از لوله های 5 لایه استفاده شود.

مقاومت در برابر پوسیدگی

لوله های تک لایه نسبت به پوسیدگی مقاوم هستند. هم چنین این گونه لوله ها در برابر عواملی که باعث ایجاد خوردگی می شوند، از خود مقاومت نشان می دهند. لوله های 5 لایه نیز مانند لوله های تک لایه در برابر عواملی که باعث ایجاد خوردگی می شوند، از خود مقاومت نشان می دهند.

وزن پایین لوله

یکی از ویژگی های برجسته لوله های تک لایه وزن پایین این گونه لوله ها می باشد. پایین بودن وزن لوله ها شرایط لوله کشی اسان را فراهم می کند. این ویژگی برای لوله های 5 لایه نیز صدق می کند.

میزان انعطاف پذیری

انعطاف پذیری لوله های تک لایه کم بوده و برای تغییر مسیر لوله کشی باید از اتصالات اضافه استفاده شود. این در حالی است که لوله های 5 لایه در مقایسه با لوله های تک لایه از انعطاف پذیری بیش تری برخوردار می باشند و همین امر نیاز آن ها به اتصالات را کاهش می دهد.

سرعت و سهولت در نصب

به طور کلی می توان گفت سرعت نصب لوله های 5 لایه از لوله های تک لایه بیش تر می باشد.

عدم ایجاد صدا در هنگام عبور آب

یکی از مشکلات لوله های فلزی ایجاد سر و صدا در هنگام عبور آب از داخل آن ها می باشد. لوله های تک لایه و پنج لایه این مشکل را نداشته و میزان سر و صدا ناشی از انتقال آب در ان ها به حداقل رسیده است. همین امر سبب می شود این گونه لوله ها به عایق کاری نیازی داشته باشند. کاری نیاز نداشته باشند

کاهش ضایعات لوله

از دیگر ویژگی های لوله های تک لایه و 5 لایه می توان به کاهش ضایعات لوله در هنگام استفاده از آن ها اشاره کرد.

نکات مهم در استفاده از لوله تک لایه

با توجه به آن چه که در بالا اشاره شد، اگرچه لوله های تک لایه از مزیت هایی برخوردار هستند، اما بهتر است از آن ها برای لوله کشی آب گرم در زیر کار استفاده نشود. چرا که لوله بر اثر گرما منبسط شده و تغییر شکل می دهد. در این صورت نه تنها لوله آسیب می بیند، بلکه کف محل نصب نیز دچار آسیب دیدگی می شود.

برای مشاهده لیست خرید لوله و اتصالات 5 لایه اینجا کلیک کنید>>  

توجه داشته باشید: سایت پایپ کالا با جمع آوری بروزترین لیست قیمت از انواع لوله و اتصالات تک لایه در برند های مختلف امکان دریافت پیش فاکتور آنلاین را برای شما فراهم کرده است.

تماس با کارشناسان پایپ کالا