لوله 5 لایه، تک لایه، پلیکا

لوله و اتصالات پنج لایه

شاید بتوان لوله و اتصالات پنج لایه را از به بروزترین محصولات در صنعت لوله کشی به حساب آورد. این لوله ها به راحتی اجرا و نصب شده و بدون شکستن خم می شوند. لوله پنج لایه از کنار هم قرار گرفتن دو لایه پلی اتیلن، دو لایه چسب و یک لایه میانی آلومینیوم ساخته می شوند. 

لیست قیمت لوله و اتصالات پنج لایه

برای مشاهده لیست قیمت برروی آیتم مورد نظر خود کلیک کنید:

ترکیب شیمیایی پلی اتیلن و لایه فلزی به کار رفته باعث قابلیت های مناسب این لوله مانند تحمل دما و فشار بالا می شود و می توان گفت این لوله ویژگی ها و مزایای لوله پلاستیکی و فلزی را با هم دارند.

لوله و اتصالات پنج لایه کاربرد زیادی در سیستم های لوله کشی آب آشامیدنی، سیستم های گرمایشی مانند گرمایش از کف و لوله کشی رادیاتور و فن کویل ها دارند. پایپ کالا لوله ها و اتصالات پنج لایه پلیمری را در دسته بندی های لوله پنج لایه در سایز 16 تا 110 میلی متر و اتصالات پرسی، کوپلی و دنده ای در سایزهای 16 تا 63 میلی متر و در برندهای سوپرپایپ و نیوپایپ به مشتریان پیشنهاد می دهد.

انواع لوله پنج لایه

 • لوله PEX/AL/PEX
 • لوله PE-RT/AL/PE-RT
 • لوله PE/AL/PE

 لوله 5 لایه مشبک PEX/AL/PEX

این لوله ها در سیستم های سرمایش و گرمایش، رادیاتور، سیستم های فشار قوی، انتقال سیالات سرد و سیستم های گرمایش از کف به کار می رود. لوله پنج لایه با استفاده از تکنولوژی خاصی تولید شده که ویژگی های مثبت متریال پلاستیکی و فلزی را با هم ترکیب می کند. لایه داخلی و بیرونی لوله پنج لایه از جنس پلی اتیلن بوده در حالی که لایه ی میانی از جنس آلومینیوم است.

نام این نوع لوله بر اساس روش خاص تولید آن انتخاب شده است که در این روش لایه آلومینیوم بر روی لایه ای با ساختار پلی اتیلن مشبک پیچیده می شود. لایه داخلی و بیرونی این لوله ها در برابر دمای بالا مقاوم بوده و خورده نمی شود و به منظور انتقال سیالات بهداشتی مناسب بوده و به دلیل سطح صاف خود مانع هر گونه رسوب گذاری در لوله شده و همچنین سیستم را به خوبی ایزوله می کند.

علاوه بر این از یک نوع روش و چسب خاص برای اتصال لایه پلی اتیلن و لایه آلومینیوم استفاده می شود. لوله پنج لایه PEX/AL/PEX قابلیت کار کردن در شرایط بلند مدت و حداکثر دمای 90 درجه سانتی گراد و فشار 10 بار را دارند.

مزایای لوله 5 لایه PEX/AL/PEX

مزایای استفاده از لوله پنج لایه پلی اتیلن مشبک عبارت است از :

 1. انعطاف پذیری لوله پنج لایه مشبک

پلی اتیلن به کار رفته در این نوع لوله ها به دلیل انعطاف بالا عاملی متقاعد کننده برای استفاده از آنها در سیستم لوله کشی است. این لوله ها قابلیت خم شدن در شعاع های کوچک و بزرگ را داشته و نیاز کمتری به اتصالات زانویی دارند. البته در صورتی که نیاز به تغییر جهت های 90 درجه تند باشد لازم است از زانویی 90 درجه استفاده شود.

2. استفاده کمتر از اتصالات در لوله پنج لایه

ویژگی دیگر لوله پنج لایه نیاز کمتر آنها به اتصالات است. اتصالات استفاده شده در لوله کشی غالبا ضعیف بوده، آب بندی مناسبی ندارند و علاوه بر اینکه هزینه بالایی داشته و باعث افت فشار سیستم نیز می شود. بنابراین می توان اتصال بین منبع آب تا تجهیز مورد نظر را به وسیله لوله پنج لایه و با اتصالات موجود در دو انتهای خط اجرا کرد.

3. قابلیت استفاده فشار بیشتر در تجهیزات متصل به لوله پنج لایه

از آنجایی که در لوله کشی با استفاده از لوله پنج لایه تغییر جهت های تند کمتری استفاده می شود در صورت نیاز می توان فشار آب بیشتری را در دوش حمام، توالت و ... استفاده کرد.

4. نصب آسان لوله پنج لایه

نصب لوله PEX/AL/PEX به انرژی کمتری نیاز دارد و با وجود این لوله ها دیگر نیازی به فعالیت هایی مثل جوشکاری، لحیم کاری یا استفاده از چسب نمی باشد. هنگامی که از لوله پنج لایه استفاده کنید شاید کار کردن با انواع دیگر لوله ها امری خوشایند نباشد. اتصالات پنج لایه نیز با استفاده از ابزارهایی مانند پرس و آچار قابل تنظیم به راحتی تجهیزات را به یکدیگر وصل می کند.

5. زیبایی در نصب روکار و قابل اطمینان در نصب توکار لوله و اتصالات پنج لایه

از لوله پنج لایه می توان در هر دو حالت توکار و روکار استفاده کرد چراکه علاوه بر قابلیت اطمینان و دوام مناسب ظاهر زیبایی دارند.

6. خورده نشدن در برابر رطوبت

لوله پنج لایه برخلاف لوله فلزی در برابر رطوبت و مواد معدنی خورده نمی شوند.

7. عدم خطر آتش سوزی در نصب لوله پنج لایه مشبک

در نصب لوله پنج لایه از فعالیت هایی مانند جوشکاری یا شعله آتش استفاده نمی شود بنابراین خطر آتش سوزی نیز کاهش می یابد.

8. قابلیت اتصال لوله پنج لایه به لوله با جنس دیگر

اتصالات 5 لایه موجود در بازار باعث می شود بتوان به راحتی لوله پنج لایه را در کنار سایر لوله ها از جمله لوله فلزی استفاده شود.

9. طول عمر زیاد لوله پنج لایه

ویژگی های منحصربفرد پلی اتیلن مشبک باعث می شود لوله پنج لایه جایگزینی مناسب برای لوله فلزی و ترموپلاستیک بخصوص در کاربردهای با عمر زیاد باشند. عمر لوله پنج لایه مشبک PEX/AL/PEX به 50 سال می رسد.

10. لوله ۵ لایه مناسب برای انتقال سیالات گرم و سرد

ویژگی های لوله پنج لایه مشبک باعث می شود بتوان بدون هیچ نگرانی از آن برای انتقال سیالات گرم و سرد استفاده کرد.

11. شکسته نشدن ناشی از یخ زدگی آب

انجماد آب باعث افزایش حجم آن شده و باعث ترکیدگی لوله ی مانند پی وی سی می شود در حالی که لوله پنج لایه در اثر یخ زدگی آب شکسته و پاره نمی شوند.

12. قابلیت استفاده از عایق در لوله پنج لایه

در صورت لزوم و برای جلوگیری از یخ زدگی می توان از متریال های عایق کننده مانند فوم به همراه لوله پنج لایه استفاده کرد.

معایب لوله پنج لایه

- از بین رفتن تحت تاثیر نور خورشید

لوله پنج لایه نمی تواند در کاربردهایی که در معرض نور خورشید است استفاده شود. باید توجه داشت این لوله ها ترجیحا بایستی در معرض نور نگهداری نشوند.

- مشکلات با اتصالات زرد برنجی

بعضی از کارشناسان شکستگی های سیستم لوله کشی پنج لایه را نتیجه استفاده از اتصالات برنجی در کنار آنها می دانند.

در واقع نوع خاصی از اتصالات برنجی با مواد معدنی موجود در آب سنگین واکنش می دهد همچنین روی (ZINC) موجود در اتصالات با ترکیب شیمیایی لوله واکنش می دهد و گاها باعث نشتی یا ایجاد موانعی در مسیر جریان می شود. یک راه حل این مشکل می تواند کاهش مقدار روی (ZINC) موجود در اتصالات برنجی باشد.

- محدودیت عایق کاری با استفاده از چسب

استفاده از بعضی از عایق های چسبی می تواند باعث از بین رفتن زودرس این لوله ها شود. برای جلوگیری از این مشکل می توان از عایق فوم استفاده کرد که هیچ اثر بدی بر سیستم لوله پنج لایه نخواهد داشت.

لوله PERT/AL/PERT

لوله پلی اتیلن پنج لایه PE-RT/AL/PE-RT دارای ساختار ملکولی طراحی شده به منظور ارتقاء عملکرد در شرایط دما بالا می باشد. ساختار پلیمری این لوله ها باعث تحمل بیشتر فشار و مقاومت شیمیایی این لوله ها می شود.
این لوله ها قدمتی 35 ساله در بازارهای بین المللی داشته و کاربردهای موفق و قابل اطمینانی را از خود نشان داده اند و از یک لایه ی میانی آلومینیوم و دو لایه بیرونی و داخلی از جنس پلی اتیلن که توسط چسب به لایه ی آلومینیوم متصل شده اند تولید می شود.

مزایای لوله PERT/AL/PERT

 • مناسب برای انتقال آب آشامیدنی و قابلیت اطمینان در بلند مدت
 • مقاومت در برابر خوردگی و رسوب
 • انعطاف بالا و قابلیت نصب سریع
 • مقاومت در برابر انقباض ناشی از دمای کم
 • وزن سبک و قابلیت حمل آسان
 • مقاومت در برابر ضربه قوچ و نویزهای سیستم
 • استفاده نکردن از آتش به منظور اتصال و قابلیت استفاده از اتصالات مختلف جهت نصب آنها
 • قابلیت بازیافت و استفاده از مواد سازگار با محیط زیست در تولید آن
 • زیبایی و صافی سطح بیرونی
 • نرمی بیشتر نسبت به سایر لوله 5 لایه

کاربردهای لوله PE-RT/AL/PE-RT

 • خطوط انتقال آب سرد و گرم خانگی و تجاری
 • سیستم گرمایش تابشی و سرمایش
 • سیستم های هیدرونیک و توزیعی رادیاتورها، فن کویل و ...

دما و فشار لوله PERT/AL/PERT

این لوله ها می تواند حداکثر دمای بلند مدت 70 درجه سانتی گراد و فشار 10 بار را تحمل کنند.

لوله پنج لایه PE/AL/PE

لوله PE/AL/PE از نوع لوله پنج لایه بوده و معمولا جهت انتقال آب سرد و در دماهای کمتر از 50 درجه سانتی گراد استفاده می شود. این لوله ها مقاومت مناسبی در برابر خوردگی داشته و  انعطاف بسیار خوب و سختی قابل قبولی دارند.

لایه داخلی و بیرونی این لوله از پلی اتیلن چگالی سنگین HDPE ساخته شده و توسط چسب مخصوص به لایه میانی آلومینیوم متصل می شود. از این لوله ها جهت گرمایش از کف و همچنین انتقال آب گرم استفاده می شود.

انواع اتصالات به کار رفته با لوله پنج لایه

از دو نوع اتصالات در لوله پنج لایه استفاده می شود:

اتصالات پرسی نسبت به اتصالات کوپلی ارزانتر بوده ولی برای نصب نیاز به ابزار پرس خاص خود دارد. در مقابل اتصالات کوپلی با ابزارهای معمولی قابل نصب هستند و به راحتی می توان سیستم را باز و بسته کرد. 

مزایای لایه ی آلومینیوم در لوله پنج لایه

 • لایه آلومینیوم به کار رفته در لوله پنج لایه نازک بوده و به لوله خاصیت صلب گونه می دهد و باعث می شود در هنگام خم کاری به حالت قبل برنگردد. در حالی که لوله ی پلی اتیلن معمولی، بلافاصله بعد از خم کاری به حالت قبل برمی گردد.
 • علاوه بر این لایه آلومینیوم باعث افزایش مقاومت لوله در برابر دما و فشارهای بالا می شود.
 • لایه ی آلومینیوم مانع نفوذ اکسیژن از بیرون به سیال داخل لوله می شود و در نتیجه اکسیده شدن قطعات فلزی اتفاق نمی افتد.
 • لایه آلومینیوم همچنین باعث می شود لوله به راحتی خم شود و شکل پذیر باشد. لوله ی PEX/AL/PEX می تواند به اندازه 6 برابر قطر خود خم شود و به این دلیل باعث استفاده کمتر از اتصالات می شود.
 • از آنجایی ضریب انبساط گرمایی لایه آلومینیوم کم است هیچگونه خم شدگی و شکم دادن در طول لوله اتفاق نمی افتد.

توجه داشته باشید: سایت پایپ کالا با جمع آوری بروزترین لیست قیمت از انواع لوله و اتصالات پنج لایه در برندهای مختلف امکان دریافت پیش فاکتور آنلاین را برای شما فراهم کرده است.

در صورتی که اقلام مورد نیاز شما در این لیست نمی باشد، می توانید با تلفن 02155696808 پشتیبانی سایت پایپ کالا تماس بگیرید تا قیمت اقلام به شما اعلام شود.

پایپ کالا - اولین و بزرگترین فروشگاه لوله و اتصالات در ایران

تماس با کارشناسان پایپ کالا