اتصالات فلزی

اتصالات مانیسمان - بدون درز

اتصالات بدون درز مانیسمان بر اساس استاندارد ASME B16.9 ساخته می شوند. از جمله اتصالات بدون درز مانیسمان می توان به زانو 90 درجه، زانو 45 درجه، سه راهی نامساوی ، سه راهی مساوی، تبدیل صاف، تبدیل کج، کپ، بوشن و سردنده اشاره کرد. انتهای اتصالات بدون درز به صورت V شکل بوده و به منظور جوشکاری پخ زده می شود. 

لیست قیمت خرید اتصالات مانیسمان ( لوله بدون درز )

برای مشاهده لیست قیمت برروی آیتم مورد نظر خود کلیک کنید:

اتصالات بدون درز ( مانیسمان ) یا اتصالات سیاه بدون درز از پرکاربردترین اتصالات فلزی در صنایع نفت،گاز و تاسیسات می باشد و به دلیل اینکه برخلاف اتصالات سیاه درزدار ساختار یکپارچه داشته و درز جوش ندارند می توانند فشار و دمای بیشتری را تحمل کنند. نحوه ی اتصال این اتصالات به صورت جوشی است.

ابعاد اتصالات سیاه بدون درز مطابق استاندارد ASME B16.9 می باشد و بر اساس قطر نامی (NPS) و رده ضخامت (SCHEDULE) شناخته می شوند. لیست قیمت و مشخصات فنی اتصالات مانیسمان در برند های اتصالات بنکن، اتصالات ایران اتصال و اتصالات ساخت ایران در سایت پایپ کالا موجود می باشد.

اتصالات قرار گرفته در دسته بندی این صفحه از آلیاژ کربن استیل بوده که آلیاژ ساخت آن طبق استاندارد های ASTM A234 WPB برای اتصالات مانیسمان (بدون درز) با روش WROUGHT و استاندارد ASTM A105 با روش فورجینگ می باشد که آرایش لبه های ابتدایی و انتهایی آن به صورت پَخ خورده می باشد که روش جوشکاری این اتصالات به صورت بات وِلد (BUTT WELD) می باشد . روش ساخت این اتصالات به صورت بدون درز جوش در بدنه اصلی آن می باشد از این رو به اتصالات مانیسمان معروف می باشند .

انواع اتصالات مانیسمان ( بدون درز )

 •  زانوی مانیسمان : برای تغییر جهت جریان مورد استفاده قرار میگیرد . زانوی مانیسمان با دو زاویه 90 درجه و 45 درجه تولید و عرضه میگردد.
  توجه مهم : اتصالات مانیسمان با برند بنکن دارای انواع متفاوتی از زانویی مانیسمان می باشد ، یکی از این موارد زانویی شعاع کوتاه (short radius) می باشد که طول انحنا کمتری نسبت به نوع شعاع بلند (long radius) دارد و مخصوص استفاده در مکان هایی می باشد که فضای کمتری دارند و یا اینکه برای خطوط جکت استفاده می شود ، زانوهای مانیسمان رایج در بازار شعاع بلند می باشند.
 • سه راهی مانیسمان : برای انشعاب گرفتن از خطوط لوله اصلی استفاده می شود . سه راهی مانیسمان به دو نوع سه راهی مساوی و سه راهی تبدیلی دسته بندی می شوند .
 • تبدیل مانیسمان : برای انجام تغییر سایزینگ در خطوط لوله از تبدیل مانیسمان استفاده می شود . تبدیل های مانیسمان بنکن دارای دو مدل تبدیل مانیسمان صاف و تبدیل مانیسمان کج می باشد .
 • کپ مانیسمان : به وسیله کپ مانیسمان می تواند انتهای خط لوله کشی را مسدود کرد .
 • بوشن مانیسمان : برای اتصال خط رزوه ای به خط جوشی به صورتی که خط دنده ای به صورت رو پیچ باشد مورد استفاده قرار می گیرد ، بوشن های مانیسمان از داخل و به صورت تو پیچ رزوه می شوند.
 • سردنده مانیسمان : همانند بوشن از سر دنده مانیسمان نیز برای اتصال خط رزوه ای به خط جوشی استفاده می شود با این تفاوت که سردنده ها از رو و به صورت نری رزوه می شوند و اغلب برای شیرآلات برنجی مورد استفاده قرار می گیرند. 

ضخامت اتصالات بدون درز ( مانیسمان )

اتصالات مانیسمان در ضخامت های متفاوت تولید و عرضه میگردند ، از این رو اتصالات مانیسمان بنکن با ارائه ضخامت های رده 40 ،رده 80 ، رده 160 ،رده SGP و رده STD تمامی نیازهای بازار و پروژه را تامین می کند .باید توجه کرد که متناسب با ضخامت لوله مانیسمان و هم سایز با آن ضخامت اتصالات مانیسمان را مشخص کرد .

کاربرد اتصالات مانیسمان

سیستمی که در آن اتصالات ( بدون درز ) مانیسمان استفاده شود مزایای زیر را دارد:

 • اتصالات مانیسمان به دلیل جوشی بودن، سیستم را آب بند دائمی می کنند.
 • اتصال جوشی پیوسته بین اتصالات مانیسمان و لوله باعث ایجاد ساختار مستحکمی از لوله و اتصالات می شود.
 • اتصالات مانیسمان جوشی کمترین فضا را نسبت به سایر اتصالات اشغال می کند.
 • تغییر جهت های تدریجی و سطوح صاف اتصالات مانیسمان افت فشار سیستم را کاهش می دهد.  

موارد مصرف اتصالات ( بدون درز ) مانیسمان :

 1. سیستم اطفای حریق: سیستم اطفا حریق از مواردی می باشد که می بایست از اتصالات مانیسمان (بدون درز) استفاده شود و اصولا برای طراحی خط آتش نشانی از لوله و اتصالات مانیسمان رده 40 استفاده می شود .
 2. سیستم آبرسانی داخل موتورخانه: برای سیستم های آب رسانی داخل موتورخانه که با فشار و دمای بالا همراه است از اتصالات مانیسمان استفاده می شود .
 3. سیستم سیالات بخاری:  برای سیستم های که قرار بر عبور سیالات بخاری با دمای بالا هست الزاما می بایست از اتصالات مانیسمان استفاده شود.
 4. سیستم صنایع نفت و گاز و پتروشیمی: یکی دیگر از پرکاربردترین موارد مصرف اتصالات مانیسمان صنایع نفت و گاز و پتروشیمی می باشد.

برند اتصالات مانیسمان:

عموما در بازار ایران برای اتصالات مانیسمان از دو برند اتصالات بنکن و اتصالات ایران اتصال استفاده می شود. لازم به ذکر است که اتصالات مانیسمان ایران اتصال دارای تنوع ضخامتی و سایزی نمی باشد اما اتصالات بنکن در سبد کامل سایزی و ضخامتی موجود و قابل ارائه می باشد . پایپ کالا به عنوان وارد کننده اول اتصالات مانیسمان بنکن آماده همکاری با همکاران و پروژه ها می باشد .

اتصالات مانیسمان با آلیاژهای دیگر از جمله استنلس استیل نیز موجود می باشد که دارای آلیاژ ASTM A182 و ASTM A403 می باشد .

برای تطابق و همخوانی هرچه بیشتر سیستم پایپینگ می بایست اتصالات مانیسمان (بدون درز) را همراه با لوله مانیسمان مورد استفاده قرار داد ، هنگامی که برای یک پروژه اتصالات مانیسمان در نظر گرفته می شود حتما دلایل خاص مهندس طراح را داشته است که این دلایل اعم از فشار  دمای بالا ، حساسیت بالای سیال و ... می باشد و به همین دلیل می بایست از لوله های مانیسمان نیز استفاده شود تا برای راه اندازی و طول عمر بالای سیستم به مشکلی نخوریم ، حال توجه داشته باشید که از نظر ضخامت بین اتصالات مانیسمان و لوله مطابقت داشته باشد تا برای جوشکاری مشکلی نداشته باشیم .

اتصالات جوشی

اتصالات بدون درز (مانیسمان) با نام دیگری به اسم اتصالات جوشی نیز شناخته می شود. نام اتصالات جوشی را به علت نحوه اتصال این اتصالات بروی آن ها نهاده اند . 

اتصالات جوشی بنکن به صورتی تولید میگردند که لبه های ابتدایی و انتهایی آن ها به صورت پخ خورده بوده که در اصطلاح مهندسی به آن لبه های beveled گفته می شود که نوع جوشکاری اتصالات جوشی به صورت butt weld می باشد .

در این نوع روش جوشکاری در اتصالات جوشی ، لبه های ابتدایی و انتهایی به صورت / می باشد و هنگامی که در کنار لوله مانیسمان قرا میگیرد زاویه ایی به صورت V شکل میگیرد که این محل برای جوشکاری اتصالات جوشی می باشد.

توجه داشته باشید: سایت پایپ کالا با جمع آوری بروزترین لیست قیمت از انواع اتصالات مانیسمان امکان دریافت پیش فاکتور آنلاین را برای شما فراهم کرده است.

ارتباط با کارشناسان پایپ کالا