اتصالات فلزی

اتصالات جوشی مانیسمان بدون درز

اتصالات بدون درز مانیسمان بر اساس استاندارد ASME B16.9 ساخته می شوند. از جمله اتصالات بدون درز مانیسمان می توان به زانو 90 درجه، زانو 45 درجه، سه راهی نامساوی ، سه راهی مساوی، تبدیل صاف، تبدیل کج، کپ، بوشن و سردنده اشاره کرد. انتهای اتصالات بدون درز به صورت V شکل بوده و به منظور جوشکاری پخ زده می شود. 

قیمت اتصالات فولادی مانیسمان جوشی ( اتصالات بدون درز )

برای مشاهده لیست قیمت برروی آیتم مورد نظر خود کلیک کنید:

مشخصات فنی اتصالات بدون درز 

اتصالات مانیسمان ( Butt Weld Fitting ) یا اتصالات سیاه بدون درز از پرکاربردترین اتصالات فلزی در صنایع نفت، گاز و تاسیسات می باشد و به دلیل اینکه برخلاف اتصالات سیاه درزدار ساختار یکپارچه داشته و درز جوش ندارند می توانند فشار و دمای بیشتری را تحمل کنند. نحوه ی اتصال این اتصالات به صورت جوشی است.  

استاندارد اتصالات بدون درز جوشی

ابعاد اتصالات سیاه بدون درز جوشی مانیسمان مطابق استاندارد ASME B16.9 می باشد و بر اساس قطر نامی (NPS) و رده ضخامت (SCHEDULE) شناخته می شوند.
اتصالات قرار گرفته در دسته بندی این صفحه از آلیاژ کربن استیل می باشد.
آلیاژ ساخت اتصالات مانیسمان (بدون درز) طبق استانداردهای ASTM A234 WPB  با روش WROUGHT و استاندارد ASTM A105 با روش فورجینگ می باشد.

ضخامت اتصالات بدون درز جوشی

اتصالات مانیسمان در ضخامت های متفاوت تولید وعرضه میگردند که ضخامت های رده 40، رده 80، رده 160، رده SGP و رده STD از جمله آنها می باشد و باید متناسب با ضخامت لوله مانیسمان، ضخامت اتصالات مانیسمان را مشخص کرد.

رده اتصالات مانیسمان جوشی

از مهم ترین ویژگی‌های اتصالات مانیسمان این است که در ضخامت‌ها و رده‌های متفاوتی تولید ‌می‌شوند. این اتصالات معمولاً با ضخامت‌هایی در رده 40 رده 80 رده 160 رده SGP و رده STD تولید ‌می‌شوند که در نظر گرفتن میزان این رده‌ها برای اتصال به لوله در سیستم لوله کشی اهمیت زیادی دارد. 
اتصالات مانیسمان رده 40 و 80 از رایج‌ترین انواع اتصالات مانیسمان جوشی هستند که برای انشعاب گیری و تغییر مسیر سیستم لوله کشی این سایز لوله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. توجه داشته باشید که هر رده از اتصالات برای وصل کردن لوله‌هایی با همان سایز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع اتصالات مانیسمان جوشی

 •  زانوی مانیسمان : برای تغییر جهت جریان مورد استفاده قرار میگیرد. زانوی مانیسمان با دو زاویه 90 درجه و 45 درجه تولید و عرضه میگردد.

توجه مهم : اتصالات مانیسمان با برند بنکن دارای انواع متفاوتی از زانویی مانیسمان می باشد، یکی از این موارد زانویی شعاع کوتاه (short radius) می باشد که طول انحنا کمتری نسبت به نوع شعاع بلند (long radius) دارد و مخصوص استفاده در مکان هایی می باشد که فضای کمتری دارند و یا اینکه برای خطوط جکت استفاده می شود، زانوهای مانیسمان رایج در بازار شعاع بلند می باشند.

 • سه راهی مانیسمان : برای انشعاب گرفتن از خطوط لوله اصلی استفاده می شود. سه راهی مانیسمان به دو نوع سه راهی مساوی و سه راهی تبدیلی دسته بندی می شوند.
 • تبدیل مانیسمان: برای انجام تغییر سایزینگ در خطوط لوله از تبدیل مانیسمان استفاده می شود. تبدیل های مانیسمان بنکن دارای دو مدل تبدیل مانیسمان صاف و تبدیل مانیسمان کج می باشد.
 • کپ مانیسمان: به وسیله کپ مانیسمان می تواند انتهای خط لوله کشی را مسدود کرد.
 • بوشن مانیسمان: برای اتصال خط رزوه ای به خط جوشی به صورتی که خط دنده ای به صورت روپیچ باشد مورد استفاده قرار می گیرد، بوشن های مانیسمان از داخل و به صورت تو پیچ رزوه می شوند.
 • سردنده مانیسمان: همانند بوشن از سر دنده مانیسمان نیز برای اتصال خط رزوه ای به خط جوشی استفاده می شود با این تفاوت که سردنده ها از رو و به صورت نری رزوه می شوند و اغلب برای شیرآلات برنجی مورد استفاده قرار می گیرند.  

چرا به اتصالات بدون درز اتصالات جوشی می گویند ؟

اتصالات بدون درز (مانیسمان) با نام اتصالات جوشی نیز شناخته می شود. نام اتصالات جوشی را به علت نحوه اتصال این اتصالات به روی آن ها نهاده اند. 
اتصالات جوشی به صورتی تولید می گردند که لبه های ابتدایی و انتهایی آن ها به صورت پخ خورده بوده که در اصطلاح مهندسی به آن لبه های beveled گفته می شود که نوع جوشکاری اتصالات جوشی به صورت butt weld می باشد.
در این نوع روش جوشکاری در اتصالات جوشی، لبه های ابتدایی و انتهایی به صورت / می باشد و هنگامی که در کنار لوله مانیسمان قرار میگیرد زاویه ایی به صورت V شکل میگیرد که این محل برای جوشکاری اتصالات جوشی می باشد.

کاربرد اتصالات مانیسمان جوشی

اتصالات مانیسمان به دلیل جوشی بودن، سیستم را آب بند دائمی می کنند.
اتصال جوشی پیوسته بین اتصالات مانیسمان و لوله باعث ایجاد ساختار مستحکمی از لوله و اتصالات می شود.
اتصالات مانیسمان جوشی کمترین فضا را نسبت به سایر اتصالات اشغال می کند.
تغییر جهت های تدریجی و سطوح صاف اتصالات مانیسمان افت فشار سیستم را کاهش می دهد.

موارد مصرف اتصالات بدون درز ( مانیسمان ) 

 • سیستم اطفای حریق : سیستم اطفا حریق از مواردی می باشد که می بایست از اتصالات مانیسمان (بدون درز) استفاده شود و اصولا برای طراحی خط آتش نشانی از لوله و اتصالات مانیسمان رده 40 استفاده می شود .
 • سیستم آبرسانی داخل موتورخانه : برای سیستم های آبرسانی داخل موتورخانه که با فشار و دمای بالا همراه است از اتصالات مانیسمان استفاده می شود .
 • سیستم سیالات بخاری :  برای سیستم های که قرار بر عبور سیالات بخاری با دمای بالا هست الزاما می بایست از اتصالات مانیسمان استفاده شود.
 • سیستم صنایع نفت و گاز و پتروشیمی: یکی دیگر از پرکاربردترین موارد مصرف اتصالات مانیسمان صنایع نفت و گاز و پتروشیمی می باشد.

برند اتصالات مانیسمان 

عموما در بازار ایران برای اتصالات مانیسمان از دو برند اتصالات بنکن و اتصالات ایران اتصال استفاده می شود. لازم به ذکر است که اتصالات مانیسمان ایران اتصال دارای تنوع ضخامتی و سایزی نمی باشد اما اتصالات بنکن در سبد کامل سایزی و ضخامتی موجود و قابل ارائه می باشد.

اتصالات جوشی بنکن ( Butt Weld Fitting )

در اتصالات جوشی بنکن ، لوله و اتصالات بنکن بوسیله فرآیند butt weld به یکدیگر متصل می شوند.
به همین خاطر به اسم اتصالات جوشی بنکن شناخته می شوند. همچنین آرایش سر اتصالات جوشی بنکن به شکل beveled یا plain می باشد و در سایزهای 3/4 الی 24 اینچ و طبق استاندارد ابعادی ASME B16.9 تولید می شوند.
اتصالات جوشی بنکن برخلاف اتصالات جوشی درزدار فاقد درز جوش بوده و به همین خاطر مناسب سیستم های با دما و فشار کاری بالا می باشد. از این رو قیمت اتصالات جوشی بنکن به نسبت قیمت اتصالات جوشی درزدار بالاتر است.

مزایای استفاده از اتصالات جوشی بنکن

 1. به دلیل یکپارچه بودن ساختار فلز باعث افزایش استحکام سیستم لوله کشی می شود.
 2. در اختیار داشتن گزینه های متعدد انشعاب گیری و سهولت جوشکاری.
 3. فاقد هرگونه درز جوش می باشد و به همین خاطر مناسب سیستمهای با دما و فشار کاری بالاست.
 4. تنوع گسترده سایزی از 1/2 تا 24 را شامل می شود.
در صورتی که اتصال مانیسمان مورد نیاز شما در این لیست نمی باشد، می توانید با تلفن 02155696808 بخش فروش سایت پایپ کالا تماس بگیرید تا قیمت بروز اقلام به شما اعلام شود.
تماس با کارشناسان پایپ کالا